Bitcoin Fiyatı İçin Sırada Neler Var?  Balinalar Torbalarca Alıyor!

Bitcoin fiyatı, ABD enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının getirdiği heyecanı kısa sürede kaybetti. 13 Haziran’da piyasalar bir sonraki ABD enflasyon verilerini beklerken, Bitcoin önceki günün kazanımlarını geri verdi. Peki, sırada neler var?

Bitcoin fiyatı için son durum nedir?

Piyasa verileri, BTC/USD paritesinin günlük kapanışın ardından 70.000 doları kısaca aşmasına rağmen fiyat rotasının tersine döndüğünü gösteriyor. Sonraki hareketlilik, Bitstamp’ta yeni bir dip olarak 66.983 doları gördü ve haber yazılırken Bitcoin günlük bazda %1,3 civarı düşüşteydi. Tüketici Fiyat Endeksi’nden (TÜFE) beklenenden düşük veriler heyecan yaratmıştı. Aynı zamanda Federal Rezerv’in faiz oranı toplantısı ise beklendiği gibi sıkılaştırıcı politikayı sürdürdü. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalar, riskli varlıkları tedirgin etti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Powell, yakın zamanda faiz indirimlerinin gündemde olmadığını yineledi. Aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Politikaların sıkılaştırıcı olduğunu düşünüyoruz. Ve nihayetinde, eğer politika faizlerini sadece sıkılaştırıcı bir seviyede tutarsanız, sonunda ekonomide gerçek bir zayıflama göreceksiniz.. Dolayısıyla, her zaman düşüncemiz şu yönde oldu: Faizleri bu seviyeye kadar yükselttiğimizden beri, her zaman belirli bir noktada faiz indirimlerine işaret ettik.

CME Group’un FedWatch Tool’undan elde edilen verilere göre piyasalar, Fed’in Eylül ayındaki toplantısında faiz indirimi ihtimalini yaklaşık %10 oranında düşürdü. Finans yorumcusu Tedtalksmacro (eski adıyla Twitter) tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Bugünkü FOMC toplantısı kesinlikle daha şahin bir tondan bahsetti. Ancak piyasa zaten bu senaryoyu fiyatlamış durumda. Asıl sonuç, TÜFE verileriyle deflasyonun devam ettiğinin anlaşılması. Bu hisse senetlerinin hareketinden oldukça net bir şekilde görülüyor. Kripto para piyasası da bu eğilimi takip edecek.”

Analiz: 69.000 dolar, “aralıklı” Bitcoin fiyatı için kilit nokta

Bitcoin fiyat dinamiklerini inceleyen ticaret kaynağı Material Indicators, günün fiyat oynaklığında Bitcoin balinalarının rolünü ortaya koydu. Analiz kaynağı, “Bitcoin’in sabahki yükselişi tamamen geri çekilişini izlemek, bu Katil Balina Oyunlarının tam olarak Cuma gününden beri analizimde özetlediğim gibi gerçekleştiğinin bir kanıtı daha.” dedi.  Material Indicators, ABD makro verileri gibi dış faktörleri bir sahne olarak kullanarak, emir defteri likiditesindeki devam eden değişikliklerden bahsetti ve bu durumun fiyatı hem yukarı hem aşağı çektiğini belirtti.

Geniş açıdan bakıldığında, resmin aynı kaldığını ve 69.000 doların destek olarak belirlenmesi gereken kilit seviye olduğunu vurguladı. “Bilmeniz gereken her şey grafiklerde mevcut” diye yazdı. “Bana göre en önemli olan şey, daha düşük bir dip görmememiz ve BTC’nin sonunda 69.000 dolarda bir R/S ters çevirmesini doğrulaması. O zamana kadar, BTC aralıklı kalmaya devam edecek.” Diye ekledi.

Balinalar, alıma geçiyor

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, dün akşamüstü 69.000 doların üzerine çıktıktan sonra değer kaybetmeye başladı. Bugün güne ise 67.500 doların biraz altında başladı. Ancak ilginç bir şekilde, fiyat düşüşünün ardından balinaların harekete geçtiğine dair sinyaller ortaya çıktı. Blockchain analiz platformu Lookonchain, balinaların fiyatı düştükten sonra Bitcoin toplamaya başladığını paylaştı.

BitInfoCharts verilerine göre 27 Mayıs’ta açılan ve o günden beri önemli bir işlem yapmamış olan iki cüzdan, bugün Binance borsasından toplamda 2.000 Bitcoin çekti. Bu hareket, Bitcoin fiyatının 67.491 dolar olduğu bir zamanda gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x